Природно-заповідні території визначаються ключовими у складі екологічних мереж будь-якого рівня і виступають їх ядрами, тобто осередками збереження екосистем, середовищ існування біологічних видів і ландшафтів. А наукові дослідження і спостереження на їх базі слугують вагомим внеском у вивчення загальних тенденцій розвитку і змін природного середовища.
В Одеській області представлені майже усі категорії природно-заповідного фонду. Особливості географічного розташування Одеської області наділили її унікальною та надзвичайно багатою різноманітністю природних комплексів і систем. Від лісових, лісостепових і степових до водно-болотних і приморських, які представлені у системі природно-заповідного фонду.
У північних районах заповідні території представляють переважно дубово-ясеневі і соснові ділянки лісу, паркові насадження колишніх панських маєтків, де ще збереглися історико-культурні об’єкти (парк «Гетманівський» у с. Гетманівка Савранського району). У центральній, східній і західній частинах області окрім лісових насаджень у природно-заповідному фонді зберігаються ділянки типчаково-ковилово-різнотравного степу, притаманного цій місцевості в минулому. На півдні – це гирлові ділянки найбільших рік України Дунаю і Дністра з їх своєрідним ландшафтом і унікальною острівною системою та мережа причорноморських лиманів. В подальшому мова піде про Савранськийрайон, який знаходиться на півночі Одеської області та об’єкти його природно-заповідного фонду.
Ландшафтний заказник загальнодержавного значення «Савранський ліс» – унікальний, найбільший за площею вододільний ліс в межиріччі Дністра та Південного Бугу з ділянками дуба звичайного та скельного, рослинами і тваринами, занесеними до Червоної книги України.З деревних рослин 86 % припадає на дуб, а решта на такі породи, як ясен, клен, липа, черешня, та інші. З трав’янистих рослин 11 занесені до Червоної книги України, 4 – до червоного списку Одеської області. У Савранському лісі зафіксовано 16 видів раритетних комах, що охороняються.
Багатий «Савранський ліс» і на видовий світ фауни. З птахів, занесених до Червоної книги України, тут гніздуються орел – карлик, орел – могильних, підорлик малий, тут фіксували сокола-балобана. З ссавців, занесених до Червоної книги України, зустрічається кіт лісовий, борсук. Крім червонокнижних тварин тут можна зустріти зайця русака, дикого кабана, козулю, руду лисицю, куницю лісову, під час міграції можна побачити оленя. Дуже багата на видовий склад орнітофауна.
Заказник має велике наукове, еталонне, патріотично-виховне, освітнє та природоохоронне значення.
Лісовий заказник місцевого значення «Сосновий ліс» загальною площею 8,4 га представлений сосновими насадженнями з участю берези бородавчатої. Створений в 50-тих роках з метою закріплення рухливих пісків. Червонокнижних рослин та тварин на території заазника не зафіксовано, проте він має велике наукове, виховне, природоохоронне значення.
Ботанічна пам’ятка природи місцевого значення «Слюсарівський віковий дуб» площею 0,02 га створена Рішенням № 183 –V Одеської обласної ради в 2007 році. Це найбільший за своїми розмірами дуб в Савранському районі. Його діаметр становить 2 м, а висота – 26 м, приблизний вік 600 років. Біля вікового дуба розміщений рекреаційний пункт, де можна з користю провести відпочинок та помилуватися красою природи.
Гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення «Гайдамацька криниця» має загальну площу 0,01 га . Побудована вона в 1768 році гайдамаками, учасниками селянського повстання, що втікали з Умані. Яр з густим лісом слугував їм укриттям. Поряд з криницею росте великий дуб, вік якого набагато більший за вік самої криниці. З 1972 року «Гайдамацька криниця» є гідрологічною пам’яткою природи місцевого значення.
Всі вищезгадані об’єкти перебувають в хорошому санітарному стані та мають гарний естетичний вигляд. За збереженням та охороною цих об’єктів слідкує державна лісова охорона підприємства. У лісах налічується 11 рекреаційних пунктів, повністю придатних для відпочинку та проведення дозвілля.
Унікальні природні ресурси Савранщини, щільні лісові масиви та мережа річок Південий Буг, Савранка, Яланець створюють всі умови для відпочинку та зеленого туризму.
Головний лісничий
ДП «Савранський лісгосп»
О. М. Авдєєвич